Korzystne zmiany

Poprzednie rozporządzenie zamknęło im drogę do dotacji, a nowe otworzyło. Są zmiany w przepisach dotyczących wsparcia dla młodych rolników.

Kilka miesięcy temu gościliśmy w gospodarstwie pana Pniewskiego. Rolnik dowiedział się, że jego syn nie dostanie 50 tysięcy premii, bo nie może przejąć gospodarstwa. Wszystko przez opóźnienie w uruchomieniu programu renty strukturalnych.

Janusz Pniewski, Stare Rzewuski: na wniosku zaznaczone było, że jak będą renty to on przejmie to gospodarstwo a jak nie to w jaki sposób? Bo jak nie będzie renty to ja zostaję na lodzie.

Tymczasem na lodzie został młody rolnik, bo nie przejęcie gospodarstwa w terminie, a dokładnie w ciągu pół roku po otrzymaniu decyzji o przyznaniu dotacji, całkowicie zamykało mu drogę do uzyskania premii.

Janusz Pniewski, Stare Rzewuski: nowego wniosku nie mogę złożyć drugi raz ponieważ powiedzieli mi, że tylko raz można złożyć wniosek.

Teraz jednak wszystko się zmieniło. W świetle nowych przepisów pan Przemysław będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie premii po raz drugi.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: to rozporządzenie przewiduje że jeszcze raz mogą złożyć wniosek na nowych warunkach. I ubiegać się o wyższe kwoty.

A to nie jedyne zmiany jakie powinny ucieszyć młodych rolników. Jest duża szansa na to, że w przyszłym roku premia będzie wynosiła nie 50 a 75 tysięcy złotych.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP