Jak działa trucizna na karaluchy?

trucizna na karaluch

Usunięcie z budynku insektów nie zawsze jest łatwe. Przy ich niewielkiej liczebności można założyć działania doraźne, w innym przypadku może być potrzebna pomoc specjalistów. Insekty przeważnie zajmują cały budynek, więc prace prowadzone w obrębie jednego mieszkania nie są wystarczające. 

Czy trucizna na karaluchy jest skuteczna?

Popularne środki są trujące i po użyciu zabijają populację dorosłych osobników, a także niszczą ich formy przetrwalnikowe. Funkcjonalna trucizna na karaluchy wydaje się apetyczna dla tych insektów, a po dostaniu się do ich organizmu powoduje szybkie uśmiercenie. Środek odstrasza też nieproszonych gości przez określony czas.

Wybór trucizny jest uzależniony od rodzaju insektów, które stanowią problem. Nie należy polegać na mniejszej ilości środka, niż jest to zalecane przez producenta, lub też skracać czas działania preparatu. Może to sprawić, że trucizna zadziała tylko częściowo, a pozostałe przy życiu insekty staną się na nią odporne. 

Preparaty insektobójcze – na co należy uważać?

Problem z insektami może dotyczyć też pomieszczeń gospodarczych. Podczas stosowania środka trzeba usunąć stamtąd zwierzęta, bo może im to zaszkodzić. Typowe są np. wymioty, biegunka, świnie lub krowy wdychają opary trucizny lub nawet zjadają niewielkie elementy. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnymi dolegliwościami. 

Producent może zalecać opuszczenie budynku na kilka godzin czy nawet dni w zależności od stopnia zagrożenia i ilości obecnych insektów. Preparaty insektobójcze muszą wniknąć w podłogi i ściany, gdyby były naprawdę skuteczne. Często po zakończeniu działań, zwłaszcza prowadzonych przez specjalistów, wnętrza są dodatkowo ozonowane i oczyszczane. 

Karaluchy – jak sprawić, by nie wróciły?

Niestety problem z insektami często się powtarza. Rozwiązaniem może być dokładne sprawdzenie budynku i zastosowanie środka nawet w miejscach, które wydają się czyste. Trzeba też dbać o porządek i higienę, bo nawet najlepsza trucizna na karaluchy nie pomoże, jeśli w obiekcie zalegają resztki jedzenia, śmietniki nie są opróżniane itd.

Podsumowując, skuteczne usunięcie insektów z budynku to dość trudne, ale możliwe zadanie. Trzeba posłużyć się odpowiednimi środkami i zadbać o właściwy poziom higieny.