Fedak: reforma KRUS jest konieczna, choć spowoduje protesty rolników

Prace nad reformą KRUS nie powinny niepokoić rolników – uważa Jolanta Fedak, minister pracy. Gość Salonu Politycznego Trójki zapewniła, że reforma – nad którą pracuje obecnie zespół ministra Boniego – jest konieczna i uzasadniona społecznie.

Minister Pracy uważa, że zaproponowane zmiany spowodują protesty rolników. Jolana Fedak przypomniała, że minister rolnictwa Marek Sawicki zgłaszał pomysły, w których dochód gospodarstw rolnych wpływałaby na wysokość składki.

Minister Fedak zaznaczyła, że rolnikom nie trzeba będzie specjalnie tłumaczyć, że zróżnicowanie składki na przyszłą emeryturę jest uzasadnione. W opinii szefowej resortu pracy i polityki społecznej, o reformie dużo się mówi od pewnego czasu i mieszkańcy wsi z pewnością mają wystarczającą wiedzę, żeby nie obawiać się zmian.

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to państwowa instytucja, która prowadzi ubezpieczenia rolników na kilku płaszczyznach. Rolnik może wykupić ubezpieczenie społeczne, składkę emerytalno-rentową czy ubezpieczenie w razie wypadku.

IAR