Ceny ziarna wciąż wysokie

Ceny ziarna wciąż wysokie

Producenci zbóż cieszą się i zacierają ręce, bo ceny ziarna wciąż wysokie. Ale pojawiaj się też głosy zaniepokojenia. Czy aby wzrosty nie są za duże i za szybkie. Rolnicy obawiają się spadku opłacalności produkcji żywca oraz wzrostu cen nawozów.

Pierwszy problem to pasze. Hodowcy drobiu oraz żywca wieprzowego muszą liczyć się ze spadkiem opłacalności produkcji.

Wiktor Szmulewicz – prezes KRIR: „Wysoka cena zboża to wysoka cena paszy zmniejsza się opłacalność w hodowli znacznie dlatego ceny zbóż powinny być wyważone.”

Rolnicy obawiają się jeszcze powtórki z 2007 roku. Wtedy wysokie ceny pszenicy sięgające nawet 1000 złotych za tonę bardzo szybko przełożyły się na wzrost cen środków do produkcji. Ale eksperci uspokajają.

prof. Aldon Zalewski – IERiGŻ: „Nie grozi to syndromem Janosika. Zakłady nawozowe zachowują się od półtora roku w sposób spolegliwy.”

Rynek nawozów mineralnych w ostatnich miesiącach bardzo się ustabilizował. A wysokie ceny skupu zbóż poprawiły opłacalność produkcji.

prof. Aldon Zalewski – IERiGŻ: „O ile w tamtym roku zakup 1 kg. NPK wynosił 8,5 kg. równowartości pszenicy to w tym roku jest to już na poziomie 6 kg, a więc spora poprawa.”

Mimo wszystko rolnicy wolą dmuchać na zimne i wystosowali apel.

„Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przestrzega firmy produkujące środki do produkcji rolnej (nawozy, środki ochrony roślin, maszyny itp.) przed podwyższaniem cen, jak to miało miejsce 3 lata temu, gdyż pogłębi to tylko regres w produkcji zbóż, a w efekcie nie przysporzy im zysków…”

Witold Katner Redakcja Rolna TVP