2 miliony złotych dotacji z Unii Europejskiej

Do małej wsi Blizna na Podkarpaciu trafią prawie 2 miliony złotych dotacji z Unii Europejskiej. Wywalczyły je dwie sąsiadujące ze sobą gminy : Ostrów i Dębica w projekcie: „PARK HISTORYCZNY – BLIZNA”. Ponieważ rolnictwo nie jest mocną stroną tych gmin – by sięgnąć po środki unijne poszukano – innej – drogi. W czasie II Wojny Światowej w Bliźnie działał poligon broni V. Mieszkańcy chcą go odtworzyć i koniecznie pokazać turystom.

Wioska Blizna, ukryta wśród lasów liczy zaledwie trzydzieści kilka numerów. Jej mieszkańcy prowadza małe, niedochodowe gospodarstwa. Poszukali więc innej możliwości zwiększenia dochodów.

Sołtys, a także kilku pasjonatów historii i gmina, przy pomocy Konsulatu niemieckiego w Krakowie napisali projekt i zabrali się do odtwarzania poligonu broni V z czasów II Wojny Światowej. I to właśnie ten wątek stał się dla współczesnych impulsem do działań.

Wiesław Jeleń – sołtys wsi Blizna „To jest bardzo ważna miejscowość. W historii bardzo mocno zaznaczona. Tutaj były prowadzone próby z bronią rakietową.”

W centrum wsi Blizna już buduje się park historyczny. Na placu wkrótce stanie 14-metrowa rakieta v2. Obok – barak, w którym stacjonowali Niemcy.

Do dziś w okolicy zachowały się 2 stanowiska startowe V1 i betonowa płyta, gdzie odpalano rakiety V2, a także bunkier. Jest więc , co oglądać.

Piotr Cielec – wójt Ostrowa „Gmina Ostrów jest gmina typowo wiejską o gruntach bardzo słabych. W związku z tym szukamy innych alternatyw dla rozwoju przedsiębiorczości. Szczególnie dla tej małej. Tutaj Blizna miejscowość, która wyróżnia nas na mapie tego powiatu, jak i kraju, wskazana była na to, aby coś takiego zlokalizować. Coś, co będzie przypominało historię tej miejscowości, a okres II wojny światowej zapisał się tu bardzo znacząco.”

Dla pasjonatów historii to prawdziwa gratka. Co roku przyjeżdża tu wielu turystów. Mieszkańcy okolicznych wiosek liczą, że wraz z napływem turystów powstaną gospodarstwa agroturystyczne. Na realizację projektu gminy dostały prawie 2 miliony złotych. Park będzie gotowy do zwiedzania w przyszłym roku.

Anna Tomczyk/OTV Rzeszów Redakcja Rolna TVP